„Setra” atstovų apsilankymas „Kautroje”

Šių metų rugsėjo 23 dieną „Kautroje” apsilankė partneriai iš Vokietijos – autobusų gamintojų „Setra” atstovai. Susitikimo tikslas buvo pasižiūrėti kaip sekasi eksploatuoti naujuosius „Setra”autobusus Lietuvoje, aptarti būsimo autobusų aptarnavimo sąlygas, tiek apžvelgti tolimesnes bendradarbiavimo perspektyvas.

Svečiai iš Vokietijos teiravosi su kokiomis problemomis ir džiaugsmais susiduriama pirmaisiais mėnesiais po autobusų įsigijimo. Taip pat buvo sutarta dėl techninių mokymų ir autobusų priežiūros sąlygų. Svečiams susitikimo metu buvo pristatytas media centras, jo techninės galimybės. „Setros” atstovai buvo maloniai nustebinti „media centro” greičiu, galimybėmis bei suderinamumu su autobuso vidinėmis sistemomis.

Susitikimo pabaigoje buvo apsikeista sveikinimais ir dovanomis. „Setra” atstovams įteikėme „Kautra plius” autobuso nuotraukas kelyje su užrašu „…it’s more than business…”.

„Džiaugiamės šiuo bendradarbiavimu ir šiuo autobusų įsigijimu. Ypatingai vertiname „Setra” autobusus už jų ilgalaikiškumą ir kokybę, o kolegas iš Vokietijos už profesionalų darbą. Tikimės, kad šie santykiai ir toliau sėkmingai vystysis, nes tai tikrai yra daugiau nei verslas” – teigė įmonės direktorius Linas Skardžiukas.

Maršrutinio taksi vairuotojas: džiaugiuosi pagerėjusiomis darbo sąlygomis

Iš nuovargio perbalę vairuotojai, sunkiai užsidarančios mikroautobusų durys, kurias keleiviai norėdami uždaryti trankydavo po kelis kartus. Nebesant laisvų sėdimų vietų susilenkę stovintys keleiviai, pagal vairuotojo komandą, kai šis pamato policiją, turintys atsitūpti. Tai Kaune – jau tik slogi praeitis.

53-čiojo maršruto mikroautubusą vairuojantis Saulius Drūlia kaip didžiausią naujųjų maršrutinių automobilių privalumą įvardijo automatinę pavarų dėžę. „Nereikia kojų varginti. Senų mašinų sankabą vos įmindavai, grįždavai namo – kelį net skaudėdavo“, – pasakojo apie 14 metų vairuotoju su pertraukomis dirbantis vyras.

Dabar per dieną jis dirba po 6-10 val. Jeigu vieną dieną ilgiau, kitą bus trumpiau. „Anksčiau darbą reikėdavo pradėti 6 val. ryte ir baigdavai 9-10 val. vakaro. Dvi paras dirbi, dvi laisvos arba tris dirbi, trys laisvos. Tada buvau jaunas ir gražus. Patempti dar galėjau tokiu tempu. Bet ne visi taip paveždavo. Tik iš šono atrodo labai lengva – atėjai, pasivažinėjai…“ – kalbėjo S.Drūlia.

Tvarkinga išvaizda darbe 

Jau metai kaip Kauno maršrutinius taksi vairuoja uniformuoti pasitempę vairuotojai. „Man uniforma tikrai netrukdo. Atvirkščiai. Taip tvarkingiau atrodome. Ir mums patiems, ir keleiviams maloniau“, – kalbėjo S.Drūlia.

Jis su šypsena prisiminė ankstesnįjį „mikrūškių“ vairuotojų įvaizdį. „Anksčiau kai kurių vairuotojų uniforma per karščius būdavo tokia: šortai, paplūdimio šlepetės ir marškinėliai be rankovių. O ką reikėdavo daryti, kai mašinoje būdavo  35 laipsniai karščio? Dabar mums bepigu – turime kondicionierius“, – sakė „Kautros“ darbuotojas.

Jis neslėpė, kad karštą vasaros dieną, kai kas penkias minutes įlipa ar išlipa keleiviai, salono kondicionierius prišaldyti nespėja, bet keleiviams kelionės, o vairuotojams darbo sąlygos kur kas komfortabilesnės nei anksčiau. „Kai kurie miestiečiai matyt greitai pamiršo tuos senus, susidėvėjusios, žemus ir tamsius „mikriukus”, kuriais nei jiems važiuoti, nei mums dirbti nebuvo labai malonu. Bet žmogiška greitai priprasti prie naujų patogumų ir pamiršti senus vargus”, – šypsojosi vairuotojas.

Mokymai vairuotojams 

„Kautrai“ laimėjus konkursą dėl maršrutinių taksi paslaugos Kauno mieste tiekimo visais septyniais naujais maršrutais visiems bendrovės atsirinktiems vairuotojams buvo vykdomi specialūs mokymai. Juose – ne tik žinios apie naująsias transporto priemones.

„Buvo mokymai, kaip elgtis su keleiviais ir panašiai. Manau kiekvienam verta pasikartoti, kad jau ir žinomas elgesio taisykles. Iš savo patirties žinau, kad reikia būti kultūringu, šypsotis, nereikia atsikalbinėti, nereikia perimti blogos energijos ir leistis į beprasmes diskusijas, o tuo labiau pykčius“, – patarė S.Drūlia.

„Kiekvieną darbą reikia dirbti sąžiningai, atsakingai, bet čia dar reikia ir kantrybės bei sugebėjimo išlaikyti ramybę“, – teigė vairuotojas, per dieną susiduriantis su šimtais įvairių keleivių, kurių vieni nusiteikę geriau, kiti prasčiau.

Pagerėjusi kauniečių vairavimo kultūra

S.Drūlia per dieną po miesto gatves sukaria daugybę kilometrų. Ir taip – ne vienerius metus. Kaip jo nuomone, pasikeitus kauniečių vairavimo kultūra?

„Jie tikrai mandagesni. Anksčiau juokdavomės, kad užsienyje tave užleidžia vos parodai posūkį, o Lietuvoje vietoj to tegalėdavai sulaukti viduriniojo piršto. Dabar situacija visiškai kitokia. Jeigu matau, kad kiek atsilieku nuo grafiko ir artėju prie sankryžos, kur didesnė eilė, eilę aplenkus ir parodžius posūkį, kiti vairuotojai visuomet užleidžia. Ir aš pats stengiuosi praleisti tokius skubančius, nors ir naglai lendančius vairuotojus. Kitą kartą juk ir man pačiam prireikia, kad praleistų“, – pasakojo vairuotojas.

Vyras pridūrė, kad mieste važinėti dabar, kai aptvarkė gatves, dar patogiau. Beje, „Kautros“ maršrutinių taksi salonai filmuojami vaizdo kameromis. „Man jos, tik padeda. Pavyzdžiui, jeigu iškiltų kokia nors ginčytina situacija“, – pastebėjo S.Drūlia.

Stebima ne tik tai, kas vyksta maršrutiniuose taksi, bet ir fiksuojama bei kontroliuojama, kokiu greičiu vežami keleiviai. Į maršrutinius taksi įdiegta moderni keleivių skaičiavimo įranga, skaičiuojanti kiekvieną keleivį ir rezultatus lyginanti su parduotais bilietais.

Kasdien į Kauno gatves išvažiuoja 73 naujieji „Mercedes“ maršrutiniai mikroautobusai.  Juos vairuoja 188 vairuotojai, kurių septynios – moterys. Per metus šie „Kautros“ taksi nuvažiavo daugiau nei 6 mln km ir pervežė daugiau kaip 3,5 mln. keleivių.

Metus keleivius vežantys maršrutiniai taksi keičia kauniečių požiūrį

Lygiai prieš metus, į Kauno gatves išriedėjo naujieji marštutiniai taksi. Apie maršrutinių taksi naujienas ir nuveiktus darbus žurnalistams pasakojo UAB „Kautra“ generalinis direktorius, Linas Skardžiukas.

Kaip vertinate pirmus metus, kuomet Kaune važiuoja naujieji maršrutiniai taksi?
Metai tikrai įdomūs, pilni iššūkių. Nors dirbome tikrai daug ir sunkiai, patys būdami kauniečiais ir miesto patriotais džiaugiamės naujomis ir pagerintomis keliavimo sąlygos ir nesikuklindamas pasakysiu, dėl to ir gražesniu miestu. Džiaugiamės, kad keleiviai priprato prie naujų, gražių ir švarių  maršrutinių taksi bei užmiršo senuosius – aplūžusius, tamsius, senus autobusus ir kelia mums vis didesnius reikalavimus. Miestui neabejotinai buvo reikalingas maršrutinių taksi atnaujinimas, nes dalis senųjų transporto priemonių buvo visiškai nusidėvėjusios, dažnai gendančios. Vasaros metu keleiviai dar labiau jautė skirtumą nuo senųjų maršrutinių taksi. Visuose autobusuose veikia oro kondicionieriai kas suteikia atgaivos karštą vasaros dieną.

Skaitytojai skundėsi dėl neveikiančių kondicionierių vasaros metu.
Patikinu, kad visuose maršrutiniuose taksi veikia kondicionieriai ir jie yra naudojami. Tikrai netaupome šioje vietoje ir visi vairuotojai yra įpareigoti, naudoti visas priemones, kad keleiviai kelionės metu jaustųsi komfortabiliai. Aišku, sudėtinga sukontroliuoti, ar visi vairuotojai elgiasi tinkamai, šiuo atveju ar naudojo kondicionierių. Todėl visuomet prašome keleivių tokiais atvejais kreiptis į mūsų kokybės skyrių (kokybe@kautra.lt) ir kartu spręsti kilusias problemas. Kita vertus, turime suprasti visi, kad kai lauke 30 ir daugiau laipsnių karščio, o durys atsidarinėja kas kelios minutės, kondicionieriai nepajėgia atšaldyti oro iki norimos temperatūros.

Ar gali kauniečiai tikėtis daugiau maršrutų ir dažnesnio maršrutinių taksi važiavimo?
Pradėdami darbą su maršrutiniais taksi nuo pat pradžių stebime keleivių srautus, juos analizuojame, atliekame monitoringą. Dėl to, bendradarbiaudami su miesto savivaldybe,  populiariausiuose maršrutuose jau padidinome autobusų kiekį. Pavyzdžiui, populiariausio 57-ojo maršruto autobusų kiekį padidinome vietoj planuotų 10 autobusų iki 13. 54-ojo maršruto autobusų skaičių padidinome nuo 10 iki 12 ir t.t. Reaguojame į keleivių poreikį ir kiek leidžia savivaldybės transporto skyrius, stengiamės padažninti autobusų važiavimą.

Bet yra ir maršrutų, kuriuose važiuoja mažiau autobusų?
Po metų darbo galima tvirtinti, kad ilgi maršrutinio taxi maršrutai nepasitvirtina. Skirtinguose rajonuose reikalingas skirtingas intensyvumas. Pvz  52 ir 56 maršrutų centrinėje miesto dalyje reikalingas 10 min intrevalas, o Romainiuose, Vaišvydavoje, Rimgauduose ar Neveronyse toks dažnis per didelis. Metų darbas parodė, kad ilgi maršrutinio taksi maršrutai nepasitvirtina. Pavyzdžiui 52-ojo maršruto dažnumas Romainiuose ir Vaišvydavoje reikalingas daug mažesnis nei maršruto atkarpoje nuo Šilainių iki Panemunės. Analogiška situacija 56-ame maršrute. Neveronyse, Palemone ir Ringauduose reikalingas dažnumas yra daug mažesnis nei atkarpoje nuo Petrašiūnų iki senamiesčio. 56 maršrutu naudojasi mažiausiai keleivių. Pajamos už bilietus nedengia maršruto eksploatacijos kaštų. Tiesa, reikia priminti, kad nuo 2014 m. rudens keleivius iš Ringaudų pradėjo vežioti naujo miesto 32-ojo maršruto autobusai. Tai ženkliai sumažino keleivių skaičių 56 maršrutinio taksi maršrute ir tuo pačiu jo reikalingumą. Nuolat bendraujame su savivaldybe ir  teikiame pasiūlymus, kaip galėtume suteikti paslaugą kuo daugiau miesto gyventojų.

Kokie tai pasiūlymai?
Prieš pradedant dirbti „Kautrai“, Kauno miesto savivaldybė radikaliai pertvarkė maršrutinių taksi maršrutų tinklą. Daug maršrutų pakeista ir panaikinta. Vietoje panaikintų atsirado naujų maršrutų. Suprantu, kad ne visi pasikeitimai buvo teigiamai priimti keleivių. Keleiviai pasigedo 55-ojo maršruto Šiaurės prospekte, 54-ojo maršruto prie Kauno pilies ir kt. Naujieji maršrutai aplenkė Baranausko ir kitas intensyvesnes gatves. Analizuojame situaciją ir jau turime paruošę pasiūlymų paketą savivaldybei, kurį tikimės įgyvendinti, atnaujinus eismą Panemunės tiltu. Tiek mūsų, tiek ir savivaldybės pagrindinis tikslas, kad viešasis transportas atitiktų kauniečių poreikius.

Anksčiau senieji mikroautobusai garsėjo būtent dėl vairuotojų kultūros. O kaip dabar vertinate vairuotojų darbą?
Džiaugiamės „Kautros“ vairuotojais, matome kaip keleivių aptarnavimas keičiasi iš esmės. Autobusuose nebeliko rūkančių, treningais apsirengusių, garsiai muziką klausiančių vairuotojų. Be abejo suprantame, kad tai nuolatinis darbas, nesustojame ir dirbame intensyviai ties šiuo klausimu – organizuojame tiek bendrus, tiek indivdualius mokymus, rengiame slapto pirkėjo tyrimus. Vairuotojams sudarome geras darbo sąlygas ir tikimės, kad tai atsilieps ir jų darbe bei bendravime su klientais. Miela, kad dalį autobusų vairuoja merginos, jų turime septynias. Džiaugiamės turėdami kolektyve moterų, tai ne tik gerai nuteikia keleivius, bet ir priverčia pasitempti kolegas vyrus.

Pastebėjome, kad sumokėjus už važiavimą bilietai keleiviams išduodami visada, ko dažnai trūkdavo senuosiuose mikroautobusuose. Kaip jums pavyko šią situaciją pakeisti?
Tikriausiai pastebite ir tai, kad maršrutiniuose taksi keleiviai nėra tikrinami plačiapečių kontrolierių, kurie kartais sukelia stresą keleiviams tikrinimo metu. Į maršrutinius taksi įdiegėme modernią keleivių skaičiavimo įrangą, skaičiuojančią kiekvieną keleivį ir rezultatus lyginanti su parduotais bilietais. Esant neatitikimui formuojamas pranešimas ir situacijos vaizdo įrašas.

Ar planuojate galimybę kauniečiams už keliavimą maršrutiniu taksi apmokėti Kauno miesto kortele?
Nuo pat naujų maršrutinių taksi darbo pradžios kalbame su savivaldybe ir siekiame, kad naujuose maršrutiniuose taksi būtų galima už kelionę atsiskaityti elektroniniu bilietu. Dirbame šiuo klausimu su savivaldybe ir tikimės, kad jau greitu metu maršrutiniai taksi bus integruoti į miesto elektroninių bilietų sistemą.

Dažniausiai įvairiomis progomis yra kažko palinkima. Ką norėtumėte metų proga palinkėti maršrutinių taksi keleiviams?
Keleiviams norėčiau palinkėti patogių kelionių bei  bendradarbiavimo.. Norėčiau, kad keleiviai kartu prisidėtų prie viešojo transporto situacijos gerinimo  aktyviai kreipdamiesi į mus su pasiūlymais, galbūt išryškindami vietas, kuriose reikėtų mums pasitempti. Tik kartu galime mieste sukurti gerą ir kokybiškai veikiantį susisiekimą maršrutiniais taksi.

Povilas Mačiulis, Kauno vicemeras:

Visų pirma, džiaugiamės, kad Kauno gatvėmis važinėja nauji ir tvarkingi maršrutiniai taksi. Tik pradėję dirbti atlikome kelis esminius maršrutinių taksi tinklo patobulinimus. Pratęsus 54-ąjį maršrutą, atsirado susisiekimas tarp Aukštųjų ir Žemųjų Šančių bei tarp Kauno respublikinės ligoninės ir Kauno klinikų. Taip pat pagerinome susisiekimą su prekybos miesteliu „Urmas“ -keleivių pageidavimu 57 maršrutinis taksi važiuoja iki pat „Urmo“ ir dažnesniu tvarkaraščiu. Tai puikiai pasiteisino. Be to, specialistai peržiūrėjo ir pakoregavo populiariausių maršrutinių taksi važiavimo dažnumą. Labiausiai tai pajautė 57-ojo maršruto keleiviai.
Šiuo metu analizuojame situaciją ir ruošiamės tolimesniam sistemos tobulinimui. Artimiausiu metu planuojame maršrutinius taksi integruoti į miesto elektroninių bilietų sistemą, taip pat – pertvarkyti keleivių informavimo sistemą taip, kad maršrutinių taksi atvykimo laikas būtų matomas viešojo transporto stotelių švieslentėse.

Paulius Keras, Kauno miesto savivaldybės Transporto ir eismo organizavimo skyriaus vedėjas:

Praėjus metams galime teigti, kad maršrutinių taksi paslauga tapo viešojo transporto sistemos dalimi – naujos tvarkingos transporto priemonės, mandagūs ir uniformuoti vairuotojai neabejotinai kuria teigiamą miesto transporto sistemos įvaizdį. Pagaliau užtikrinamas maršrutinių taksi reisų reguliarumas, paslaugos ankstyvo ryto ir vėlyvo vakaro valandomis. Elektroninė stebėsenos įranga leidžia užtikrinti, kad suplanuoti tvarkaraščiai būtų įvykdomi.
Visos transporto priemonės aprūpintos rampomis neįgaliesiems, todėl ženkliai pagerėjo judėjimo negalią turinčių asmenų mobilumas.
Elektroninė bilietų kontrolės įranga leidžia stebėti keleivių srautus reisuose ir šiuos duomenis panaudoti planuojant tvarkaraštį, taip pat užtikrinamas mokesčių surinkimas. Nuo metų pradžios jau turėjome galimybę stebėti keleivių srautus ir visuose maršrutinių taksi maršrutuose, todėl šio rudens sezono tvarkaraščiai jau sudaryti pagal realų apkrovimą.
Didžiausi maršrutų ir tvarkaraščių pokyčiai laukia lapkritį, kai bus atnaujintas eismas Panemunės tiltu. Permainos turėtų labiausiai nudžiuginti Šančių ir Panemunės gyventojus.

Nuo maršrutinių taksi darbo pradžios nuvažiuota daugiau nei 6 mln. kilometrų ir pervežta virš 3 milijonų keleivių. Kasdien į miesto gatves išvažiuoja 73 transporto priemonės, o jas vairuoja 188 vairuotojai.

Pristatytas žemagrindis autobusas vešiantis Kauno rajono gyventojus

Kauno rajono gyventojai nuo šiol galės mėgautis dar patogesne kelione į mokyklą, darbą ar namus. Šiandien prie Kauno rajono savivaldybės pristatytas naujas, žemagrindis Temsa „Avenue LF” autobusas, kuris keleivius vežios Kauno priemiestyje.

„Neeilinė diena, kuri pažymi mūsų ir „Kautros“ bendradarbiavimo tąsą. Šis autobusas puikiai atitinka gyventojų poreikius. Mūsų tikslas, kad Kauno rajone viešasis transportas keleiviams būtų patogus  ir šiuolaikiškas.“, – pasakojo Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Temsa „Avenue LF” – tai naujas ir kokybiškas žemagrindis autobusas. Ekonomiškas autobusas, kuriuo patogu keliauti tiek žmonėms su negalia, tiek mamoms su mažais vaikais, tiek ir senjorams, dažnai priemiesčio autobusais keliaujantiems į miesto apylinkėse esančius sodus. Keliaujant žemagrindžiais autobusais nereikia lipti laiptais, patogu vežtis krepšius su ratukais. Autobuse yra 30 sėdimų vietų, o viso kelionės metu autobuse gali tilpti per 100 keleivių.

„Džiaugiamės pristatydami Kauno rajono gyventojams dar vieną naują ir šiuolaikišką autobusą. Norime išbandyti šį modelį vežant keleivius Kauno priemiestyje. Stebėsime kaip keleiviai vertina šią naują transporto priemonę, pasiteisinus projektui planuojame įsigyti naujų Temsa „Avenue LF” tipo autobusų bei toliau investuoti į autobusų parko atnaujinimą. „Kautra” visuomet siekia keleiviams suteikti geriausias kelionės sąlygas.”, – pasakojo „Kautros” generalinis direktorius Linas Skardžiukas.